Buradasınız : Faydalı Bilgiler

Silikon nasıl uygulanır, Silikon çeşitleri

Silikon nasıl uygulanır, Silikon çeşitleri - Silisyum elementinin karbon, oksijen, hidrojen vs. ile reaksiyonu ile elde edilen özel bir sentetik madde olan silikon, dolgu-yapıştırma ve yalıtım-izolasyon-sızdırmazlıktan, tıbbi uygulamalara, elektronik devrelerden kek kalıbı gibi mutfak ürünlerine kadar oldukça geniş bir uygulama alanına sahiptir.

Silisyum elementinin karbon, oksijen, hidrojen vs. ile reaksiyonu ile elde edilen özel bir sentetik madde olan silikon, dolgu-yapıştırma ve yalıtım-izolasyon-sızdırmazlıktan, tıbbi uygulamalara, elektronik devrelerden kek kalıbı gibi mutfak ürünlerine kadar oldukça geniş bir uygulama alanına sahiptir.

Silisyum elementinin karbon, oksijen, hidrojen vs. ile reaksiyonu ile elde edilen özel bir sentetik madde olan silikon, dolgu-yapıştırma ve yalıtım-izolasyon-sızdırmazlıktan, tıbbi uygulamalara, elektronik devrelerden kek kalıbı gibi mutfak ürünlerine kadar oldukça geniş bir uygulama alanına sahiptir. Mikrop barındırmayan antibakteriyel yapısı, küflenme ve sararma yapmaması ve elastikiyetini koruması nedeniyle tercih edilen silikonu pratikte mutfak-banyo-pencere kenarları gibi alanlarda su sızdırmazlığını temin etme veya yapıştırma amaçlı olarak yapı marketlerinden satın alabiliriz. Sıcak silikon tabancası ile eritilen silikonlar da hızlı yapıştırma amacıyla kullanılır.

Peki silikon çeşitleri nelerdir ve silikon nasıl uygulanır? 

 Hırdavatçılarda görebileceğimiz beyaz ve şeffaf (transparan) silikon çeşitlerinden başka silikon'ın özel kimyasal bileşimine göre mastik, derz dolgu ve boşluk doldurucu olarak akrilik mastik, universal, renkli (siyah, kahverengi, vs.), akvaryum-cam silikonları, taş, tuğla, kiremit vs. gibi yüzeyleri yağmurdan ve kirden koruyan sıvı likit silikon gibi özel çeşitler görebilirsiniz. Seçeneğiniz silikonu uygulanacak alanın iç veya dış mekan oluşuna, kullanım amacına ve renk uyumuna uygun olarak belirleyebiliriz.
Silikon markaları arasında Henkel'e ait Sista, Kalekim, Ceresit, Çekomastik vs. pek çok yerli yabancı marka bulunmakta. Temelde bütün silikonları sızdırmazlık amacıyla kullanabilsek de bazı ucuz silikon markalarının uzun vadede pek de kaliteli olmadığı çatlamaları ve elastikiyetlerini kaybetmeleri nedeniyle anlaşılmakta.

Temelde en çok kullanılan silikonlar beyaz veya şeffaf olanlardır. Beyaz silikonun uygulama yerleri PVC pencere ve kapılar, mermer kenarları, mutfak tezgahı ve banyo lavabosu sayılabilir. Şeffaf silikonlar da benzer uygulama alanları yanında parke geçiş eşik yapıştırmaları gibi uygulama alanları vardır.


Peki silikon nasıl çekilir?

 Silikon çekme işleminden önce uygulanacak yerin toz, kir, yağ, nem-su, boya artığı, vs. gibi öğelerden temizlendiğine ve sabitlendiğine emin olmalısınız. Bundan sonra aşağıdaki malzemeleri hazır etmenizde yarar vardır.
Silikon kartuşu, koni şeklindeki uç kısmı, silikon tabancası, çıkartılabilen kenar bandı, sıvı sabun veya sabunlu su, naylon eldiven, naylon poşet veya bez-kağıt havlu.
Öncelikle hırdavatçılardan temin ettiğiniz silikonun uç kısmının açık olmadığını fark etmişsinizdir. Uç kısmı düz bir şekilde kesiniz ve koni şeklindeki uç kısmı kartuşa monte ediniz. Artık silikon tabancasına silikonu yerleştirebilirsiniz. Koni şeklindeki uç kısmının da maket bıçağı ile 45 derecelik bir açı ile kesilmesi, silikon çekme işlemini kolaylaştıracaktır. Silikon çekilecek yüzeyin etrafının kenar bandı ile kaplanması olası bulaşmalar için iyi bir önlemdir.
Silikon çekmek için uygun açı yüzeye yaklaşmak gerekir. Mandal basım hızı ve silikonu ilerleme hızı uyumlu olmalıdır zira, aksi durumda az veya fazla silikon sürülmüş olacaktır. Silikon çekme biter bitmez tabancanın arkasından metal çubuğu bir miktar geri çekmek gereksiz silikon akmasını önleyecektir. Çubuğun içinden geçtiği pime bastırarak metali geri çekerseniz, silikonu tabancadan kolayca çıkartabilirsiniz.
Silikon çekme işlemi ardından düzeltme işlemi yapılmalıdır. Bu amaca uygun bir silikon çekme aparatı (Caulk Rite) kullanabileceğiniz gibi (eldivenli) elinizle de bu işlemi yapabilirsiniz. Düzeltme ve parlatma işlemi için elinizi bir miktar sıvı sabun veya sabunlu su ile ıslatmanız çok daha düzgün sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Bu işlemin ardından kenar bantları sökebilirsiniz. Etrafa bulaşması muhtemel silikonları nemli bir bez vs. ile hemen temizlemenizde yarar vardır. Silikonun kuruması için birkaç saat boyunca ortama su temas etmemesine dikkat etmelisiniz.

Peki donmuş silikon nasıl temizlenir, kurumuş silikon nasıl sökülür?

 Silikon temizleme işlemi sandığınızdan da zor olabilir. Ancak zaman içinde kirlenen ve kendini bırakan silikonları söküp yenisini uygulamaktan başka çare bulunmamakta. Bu amaçla teorik olarak silikon çözücü kimyasallardan faydalanabilirsiniz. Ancak söz konusu ürünleri piyasada bulmak bir hayli zor. İkinci alternatif ise silikon sökücü (caulk away) gibi bir alet kullanmak. Fiziksel olarak silikonu temizlemek için maket bıçağı vs. de kullanabilirsiniz ancak seramiğe kuvvetli yapışan bazı silikonlar için çok tatmin edici bir netice almak pek mümkün değil malesef.
Diğer önemli hususlar ve uyarılar: Silikon çekerken dikkat edilmesi gereken bir husus, silikonun göze temas etmemesidir. Silikon temas eden eller vs. vakit geçirilmeden yıkanmalıdır. Silikonların amaçlarına uygun kullanılabilmesi için üretim tarihi-son kullanma tarihine dikkat edilmelidir.