Buradasınız : Faydalı Bilgiler

Hangi zımpara makinası hangi işe uygun?

Hangi zımpara makinası hangi işe uygun? -

Eksantrik Zımpara Makinaları Elde taşınabilir bu tip makinalar , düz yüzey zımparalama için kullanılırlar genellikle.
Belki pasta cila da yaparlar arabalara Yine yuvarlak mimaride havalı (koprasöre bağlanan) zımparalar / polisaj aletleri de bulunur.

Titreşimli ve Üçgen Zımparalar Yine elde taşınabilen , sabit düz yüzey üzerine uygulama yapılan bu tip zımparalar üçgen / delta / dikdörtgen gibi şeklillerde olabilmekte ve detayları kıyı köşeleri daha rahat zımparalayabilmektedirler. Küçük ölçekli işlerde kullanılırlar genellikle.

Tank Zımparalar Tank zımparalar daha güçlü makinalar olup titreşimli makinalara göre daha büyük ölçekli işlerde kullanılırlar. Örneğin parke zeminlerin zımparalanması gibi. Parke zımparalamak için daha büyük ölçekli elektrik süpürgesi gibi özel bir makine olmasına rağmen tank zımparalar da bu işi görebilirler. Ters çevirip sabitleyerek bant zımpara gibi kullanmak ta mümkündür.


Scheppach Zımpara Motoru BTS900X

Scheppach HG580 Silindir Zımpara Makinası

Scheppach BD7500 Şerit Zımpara Makinası

Tezgah zıparalar ise çok çeşitli ve ölçekli olabiliyorlar. En temel ortak özellikleri makneyi değil de zımparalanacak nesneyi elimize almamızdır. Buradan harekelte nesne zımparalamaya , bıçak ağız açmaya / bilemeye , intarsiya çalışmaya ve daha bir çok çalışmaya ön ayak olabilirler diyebiliriz. Disk zımparalar , bant zımparalar , silindir / balon / tambur zımparalar ve benzerleri veya aynı anda bir kaçı birden olan kompakt makinalar yada özel yapımlar. İşte bu makinalar şu işe yarar demek biraz da makinaya hakaret etmek olabilir. Elde tutulabilecek ölçekte her nesneyi zımparalayabilir , sivriltebilir , parlatabilir , keskinletebilir , çapaklarını temizleyebilir , rengini değiştirebilir , temizleye bilir , pürüz oluştura bilir , pürüzleri yok edebilir, yüzey temizleyebilir , boyasını pasını sökebilir, şekle sokabilir, gönyeye getirebilir , açılı aşındırabilir yapar da yaparlar.

Tüm bunları dışında bazı işler için özelleştirilmiş zımpara makinaları da mevcuttur , yukarıda bahsettiğim parke zımparalama makinesi gibi , yada şunun gibi : Crown Flex CT 7270 Alçıpan Duvar Zımparalama . Bir de özel yapım zımpara makineleri var , kullanıcı ihtiyacına göre kendi makinesini yapabiliyor , örneğin demirciler talaşlı üretim bıçak ve benzeri imalatında sıklıklar özel yapım bant zımparalar kullanırlar...